Montaż takiego sufitu zdaje się niełatwy tylko na pozór.

Sufit to niewątpliwie część pomieszczenia, która przysparza mnóstwo problemów w trakcie realizacji remontu. Szlifowanie gładzi, wypełnianie rozmaitych spękań wzdłuż detali konstrukcyjnych, które z pewnością dadzą o sobie znać kiedy minie pewien czas to nic przyjemnego. Jeśli mamy potrzebę wyrównania naszego sufitu, znakomitym rozwiązaniem będzie przygotowanie go na stelażu aluminiowym z płyt gipsowo – kartonowych. W dużym stopniu zaoszczędzi to nasz cenny czas i znacznie łatwiej będziemy mogli wyrównać wszelkie ugięcia, ponieważ nasz sufit będzie zamontowany do niezależnej konstrukcji. Montaż takiego sufitu wydaje się niełatwy tylko na pozór.

Na początku musimy ustalić na jakiej wysokości musi się znajdować ostatecznie nasz sufit. Kolejno przy użyciu poziomicy laserowej musimy wyznaczyć linie poziome dookoła naszego pomieszczenia. Dzięki nim posiadamy pewność, że sufit będzie należycie wypoziomowany. Zdecydowanie odradza się odmierzania odległości od istniejącego sufitu, dlatego że nie posiadamy zapewnień, że jest poprawnie zrobiony. Nareszcie można wziąć się za montaż odpowiednich listew wokół pomieszczenia, a następnie między nimi, w rozstawie takim, by uprościć sobie montowanie płyt gipsowo-kartonowych. Po umocowaniu aluminiowego stelażu oraz zamocowaniu go do naszego sufitu będziemy mogli zabrać się za wypełnienie wszystkich wolnych przestrzeni pomiędzy aluminiowym stelażem, a istniejącym sufitem wełną mineralną. Taki zabieg zagwarantuje dodatkowe docieplenie pomieszczenia. Po skończeniu tego etapu, jeżeli planujemy wykonanie oświetlenia pomieszczenia chyba najlepiej jest położyć niezbędne przewody instalacji elektrycznej.

Następnym krokiem jest położenie oraz odpowiedni montaż płyt gipsowo – kartonowych. Po przymocowaniu płyt i właściwym zagruntowaniu ich zaklejamy wszystkie łączenia z użyciem siatki, która będzie zapobiegała pękaniu złączeń powstających w czasie pracy poszczególnych elementów. Na wyschnięte złączenia oraz dodatkowo płyty gipsowo – kartonowe po wcześniejszym zagruntowaniu danej powierzchni można zabrać się za kładzenie specjalnej masy gipsowej. Czym warstwa gładzi jest grubsza tym ciężej będzie nam uzyskać całkowicie gładką powierzchnie w trakcie szlifowania. Lepszym sposobem jest zrobienie tego na parę razy zdecydowanie cieńszymi warstwami. W momencie kiedy nasz sufit będzie przygotowany do malowania trzeba go nieco wcześniej zagruntować i powycinać wszystkie otwory pod oprawy sufitowe wpuszczane.

Na rynku możemy znaleźć różnorodnego rodzaju środki przeznaczone do gruntowania. W wypadku, gdy zamierzamy gruntować przed malowaniem dobrym wyjściem jest zakupienie odpowiedniego preparatu gruntującego, który jest już wymieszany z białą farbą. Będzie pełnił funkcje gruntu pod farbę. Sufity podwieszane sprawdzają się doskonale w każdym typu obiektów od konstruowanych tradycyjnie, aż do tych są wykonane metodą drewnianą szkieletową. Dzięki takiemu rozwiązaniu zdoła nas ominąć niezwykle czasochłonne tworzenie wszelkich otworów a oprócz tego wszelkich bruzd na przewody elektryczne. Umożliwia ono również docieplenie a także zmniejszenie strat ciepła w pomieszczeniu. Tego typu konstrukcja jest leciutka a także łatwa do potencjalnego demontażu.

Aktualnie możemy kupić również płyty wodoodporne, przez co konstrukcja ta może być wykorzystywana w wszystkich pomieszczeniach z ogromną ilością wilgoci. Podwieszane sufity jeszcze długi okres czasu gościć będą w naszych domach, bo są szybkie do stworzenia, bardzo ekonomiczne a dodatkowo znakomicie wyglądają.

Zobacz: sufity rastrow