Aktualnie bardzo często odchodzi się od tradycyjnych sposobów wysyłki listów.

Moc listów a także skrzynek
Współcześnie bardzo często odchodzi się od tradycyjnych sposobów wysyłki listów pocztowych. Listonosz nie ma łatwo, ponieważ z racji progresu technologii i globalnej sieci coraz większą popularność posiada mailing. Onet, Interia. Gmail, o2, yahoo i wiele pozostałych portali proponuje swoje własne skrzynki. E-mail jest formą „listu” znacznie ułatwiającą komunikowanie się. Jeśli się w jakimś zdaniu pomylisz, nie musisz na szczęście gnieść i wyrzucać papieru – wystarczy, że naniesiesz odpowiednio korekty do przygotowanego tekstu. Nie musisz wychodzić z domu, żeby wysłać własną wiadomość emailową. Wystarczy, przycisnąć przycisk „wyślij”, a to co napisałeś wcześniej, zostanie natychmiastowo wysłane do danej osoby. Jeżeli to Ty jesteś odbiorcą, odpowiedź na wysłany email możesz również otrzymać w każdej chwili. Nie musisz wyczekiwać kilku dni, nim przyjdzie listonosz z listem lub fatygować się na pobliską pocztę.

Natomiast w listach jest coś wspaniałego, coś co wiąże się z sentymentem. Gdy jesteś w dalekiej podróży, mile jest wysłać do najbliższej rodziny albo znajomych pocztówkę albo list z widokiem z pięknych miejsc, w których się znajdujesz. Następnie, w momencie kiedy już wrócisz do siebie, masz niesamowitą okazję do bardzo wielu wspaniałych wspomnień.

Pisanie ręczne listów na kartce papieru związane jest z ogromnym rozwojem wyobraźni a także istotniejszą cierpliwością niż napisanie szybkiej wiadomości elektronicznej. W końcu po coś są skrzynki na listy, jeżeli mieszkasz w domu prywatnym czy też lokatorskie skrzynki, jeżeli mieszkasz w bloku. Bardzo sympatycznie jest zajrzeć raz na jakiś czas i dowiedzieć się, że ktoś o Tobie nadal pamięta. Trudniej jest patrzeć, jeżeli przychodzą do nas na przykład ogromnie wysokie rachunki za gaz, prąd czy wodę.

Skrzynki mają różną formę i wielkość. Chyba najbardziej znana forma, którą kojarzy się częstokroć z różnych filmów – w szczególności dzieci kojarzą je z kreskówek, to czerwone, półokrągłe skrzynki pocztowe znajdujące się tuż za daną posesją. Jednak w USA nie mają konkretnie określonych regulacji, jeżeli rozchodzi się o pocztę, stąd też mają one faktycznie częstokroć różne kolory oraz różnorodne gabaryty.

W Polsce, podobnie jak również w Wielkiej Brytanii skrzynki pocztowe są także koloru czerwonego, niemniej jednak częstokroć mają formę przypominającą kwadrat. Znajduje się na nich napis „Poczta Polska” a ponadto znaczek – żółta trąbka na niebieskim tle. Można dostrzec na niej także prawidłowo zaadresowany list. Dużo więcej skrzynek znajduje się na terenach wsi, niż w miastach. W krajach skandynawskich, Chorwacji, a także w Niemczech skrzynki są częstokroć malowane na żółto.

Skrzynki mogą zlokalizowane być w różnych miejscach – poniektóre są przymocowane do ścian, inne do słupów a jeszcze inne do latarni. Jeszcze innym typem skrzynek pocztowych są specjalne skrzynki na listy euro, zwane inaczej euroskrzynkami. Mają one zbiorczy charakter, zazwyczaj są zrobione z twardego metalu o kolorze srebrnym lub ewentualnie białym. Euroskrzynki muszą spełniać wyznaczone dyrektywy znajdują się w ustawie Unii europejskiej. Są to regulacje które dotyczą ich wysokości, szerokości i otworu do którego trzeba wrzucić listy.