Fumigacja to jedna z metod pozwalających na zwalczanie szkodników.

Fumigacja to metoda pozwalająca na zwalczanie owadów ,które gnieżdżą się w drewnie. Polega ona na aplikowaniu w drewno pod wpływem ciśnienia preparatów chemicznych wykorzystując do tego gaz, dym lub parę.
Sposób ten wymaga, żeby odkażany obiekt zamieszczony był w opakowaniu szczelnym, do którego pod wpływem ciśnienia aplikowany jest preparat chemiczny. Tą metodą możemy niszczyć insekty w przedmiotach pojedynczych, przykładowo meblach, niemniej jednak da się ją wykorzystać też do czyszczenia wszelkich pomieszczeń,  a- pod folią – nawet całe domy.
Na znacznie mniejsza skalę, do zwalczania w wszelkich gospodarstwach much i komarów, stosowane są elektrofumigatory, małe urządzenia emitujące niewielką ilość neutralnych dla istoty ludzkiej oparów.
Metoda ta wykorzystywana jest z ogromnym powodzeniem też do dezynfekcji drewnianych opakowań ,które wykorzystywane są w międzynarodowym transporcie, takowych jak drewniane palety a także skrzynie. Wymagane jest to, aby zapobiec rozpowszechnianiu się insektów..
Dzięki użyciu gazu albo również dymu, preparat chemiczny z łatwością dostaje się do środka drewna wręcz wówczas, gdy  pokryty jest farbą lub lakierem.
Fumigacja ujmowana jest za skuteczną metodę wyzbywania się  różnego rodzaju szkodników drewna. Bardzo ważne jest, że nie jest ona groźna dla odkażanego surowca.

Zobacz: Firma ddd Bydgoszcz