Zakwaszenie organizmu jest to zaburzenie wartości pH.

Objawy zakwaszenia organizmu są mało specyficzne a także powszechne, dlatego łatwo je zbagatelizować. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, które nie są leczone stopniowo się pogłębiają oraz stają się coraz trudniejsze do wyrównania. Musimy obserwować nasz organizm, ażeby w odpowiednim momencie zauważyć jakieś niepokojące zaburzenia.
Zakwaszenie organizmu to zaburzenie wartości pH panującego w naszym organizmie. Płuca i nerki, które odpowiedzialne są za regulację pH muszą radzić sobie ze zwiększoną ilością kwasotwórczych pierwiastków, co wywołuje szereg objawów. Należą do nich kiepska kondycja włosów oraz paznokci, bardzo trudna do zlikwidowania nadwaga, zmęczenie a ponadto obniżona odporność.
Najpowszechniejszą przyczyną takiego zakwaszenia organizmu jest nieodpowiednia dieta, w której znacząco dominują produkty  kwasotwórcze, czyli głównie nabiał, przetwory zbożowe oraz mięso.
Ażeby wyleczyć zaburzenia kwasowo-zasadowej w organizmie, trzeba skupić się przede wszystkim na zbilansowaniu codziennej diety. Do zasadotwórczych produktów należą owoce i warzywa, dlatego konieczne jest uzupełnienie w nie codziennego jadłospisu. Pomocne będzie też unikanie nadmiernego stresu albo znalezienie właściwej techniki relaksacji a także właściwa ilość snu.
Odkwaszanie organizmu jest długim procesem, jednakże niesie za sobą ogromne korzyści dla zdrowia. Utrzymywanie równowagi pomiędzy kwasami a zasadami, to fundament homeostazy całego naszego ciała.

Zobacz: zakwaszenie organizmu